Gece Körlüğü (Tavuk Karası) Bitkisel Tedavi

tavuk-karasi-bitkisel-tedaviGece Körlüğü (Tavuk Karası) Bitkisel Tedavi

Malzemeler

Rezene, Sütlüce otu, Su sünbülü, İsfahan sürmesi, Bal

Hazırlanış ve Kullanım Reçetesi:

* Rezeneden elde edilen sıvı ile göze sık sık kompres yapılır.

* Sütlüce otunun ezilmesinden elde edilen süt, tedavi süresince göze ve kirpiklere sürülür.

* Su sünbülünün yaorakları suda demlenir. Süzülen suyundan göze masaj yapılırken, elde edilen posa soğan suyu ile yoğrularak pomad kıvamına getirilir. Hazırlanan pomad göz üstüne konarak sarılır.

* İsfahan sürmesinin ekşi olanı suda kaynatıldıktan sonra süzülür. Elde edilen sıvı bal ile tatlandırılır. Hazırlanan şuruptan tedavi boyunca bol bol içilir.

Devamı

Gece Körlüğü (Tavuk Karası) Nasıl Tedavi Edilir?

gece-korlugu-tedavisi-gece-gorememeGece Körlüğü (Tavuk Karası) Nasıl Tedavi Edilir?

Gece körlüğü ekseri kişide A vitamini eksikliğinden kaynaklı olarak husule gelen bir sorun olduğu için, gece körlüğünün tedavisinde A vitamini önemli bir yere sahiptir.

Gece körlüğü olan hastalar bu rahatsızlıklarından kurtulmak için A vitamini bakımından zengin olan besinleri tüketmeleri gerekir. Gece körlüğünün tedavisi tamamen beslenme ağırlıklı olduğu için, A vitamini olmazsa olmazlardandır.

Gece körlüğünün tedavisi için gerekli olan A vitamini, balık, süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, yumurta gibi gıdalarda bolca bulunmaktadır. Gece körlüğü sorunundan kurtulmak isteyenler bu gıdaları sıkça tüketmelidir.

Devamı

Gece Körlüğü (Tavuk Karası) Belirtileri Nelerdir?

gece-korlugu-belirtileriGece Körlüğü ( Tavuk Karası ) Belirtileri Nelerdir?

Gece körlüğünün en önemli belirtisi karanlıkta net görememektir.

Öncelikle karanlıkta meydana gelen görme zorluğu belli bir süre sonra loş ışıkta da kendisini gösterir. Hastalık ilerledikçe gözün etrafta olup biteni yeteri kadar algılayamaması sonucunda gündüz de etrafa çarpmalar, takılma ve düşmeler meydana gelebilir.

Gece körlüğünün diğer belirtileri arasında konsantrasyon bozukluğu, ışık çakması veya etrafın parlaması, ayrıca ileri derecede gözlük ihtiyacı ( astigmat ve miyop) sayılabilir. Gece körlüğünün teşhisinde ve takibinde görme keskinlikleri, göz dibi muayenesi, görme alanı incelenmesi ve elektrofizyolojik ölçümler ( ERG ) kullanılmaktadır.

Devamı

Gece Körlüğü (Tavuk Karası) Nedir?

gece-korlugu-nedirGece Körlüğü ( Tavuk Karası) Nedir?

Halk arasında tavuk karası ismi verilen gece körlüğü aslında A vitamini eksikliğinden kaynaklı bir göz problemidir.

Beyne giden sinirlerin işlevlerini tam anlamıyla yapamamasından oluşan bu rahatsızlık genetik olarak da geçebilir ve ilerleyici özelliktedir.

Ülkemizde akraba evliliklerinin çok yapılması nedeniyle sık rastlanan bir hastalıktır.

Hasta olan kişinin loş bir ortamda ve gece alacakaranlıkta gerektiği kadar görememesiyle belirti verir.

Devamı

Gece Körlüğü “TAVUK KARASI” Nasıl Bir Hastalıktır?

gece-korluguHalk arasında tavuk karası olarak da bilinen gece körlüğü “retinitis pigmentosa” A vitamini eksikliğinin neden olduğu bir göz hastalığıdır.

Beyin’e giden sinirlerin görevlerini yerine getirememelerinden kaynaklanan hastalık, genetik ve ilerleyici niteliktedir.

Hastanın, yoğun ışıkta, loş ortamda, gece ve alacakaranlıkta gerektiği gibi görememesiyle seyreder. Hasta bulanık görür ve cisimleri iyi seçemez. Devamı